VAT od świadczeń dla pracowników rozlicza się od wartości rynkowej
Określenie podstawy opodatkowania świadczonych na rzecz pracowników usług i dostawy towarów w niższej wysokości niż ich wartość rynkowa doprowadziłoby do zaniżenia kwoty podatku należnego i byłoby sprzeczne z dyrektywą VAT.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 sierpnia 2021 r. (I FSK 230/18).
Spółka prowadzi działalność w branży węglowej i energetycznej. Na podstawie zakładowych układów zbiorowych pracy (ZUZP) spółka ma obowiązek zapewnić pracownikom różne świadczenia, w tym: pakiety medyczne, przewóz pracowniczy, usługi stołówkowe oraz mundury górnicze. Za nabywane świadczenia pracownicy płacą symboliczną złotówkę lub mały procent kosztów. Resztę opłaca spółka.
Spółka zadała we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej pytanie: czy podstawą opodatkowania przekazywanych za częściową odpłatnością ww. świadczeń dla pracowników, będzie kwota odpłatności poniesiona przez pracownika za świadczenia wynikające z ZUZP, ustawy lub innych regulacji wewnętrznych obowiązujących w spółce? Zdaniem spółki, podstawą opodatkowania będą w takiej sytuacji jedynie kwoty odpłatności poniesione przez pracowników.
Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zdaniem organu, gdy spółka odsprzedaje świadczenia na rzecz pracowników za ceny niższe niż rynkowe, zastosowanie znajdzie art. 32 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 32 ust. 2 ustawy o VAT, zawierający normę zapobiegającą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta